Урок позакласного читання ( 5 клас )
Тема: Василь Симоненко « Подорож у країну Навпаки»
Мета: продовжити знайомити учнів із творчістю В. Симоненка; проаналізувати казку « Подорож у країну Навпаки, виявити її цілеспрямованість, значення у формуванні позитивних рис характеру школярів; розвивати культуру зв’язного мовлення, увагу, вміння самостійно характеризувати героїв твору, давати оцінку їхній поведінці та вчинкам; формувати естетичні смаки п»ятикласників; виховувати почуття пошани, поваги до творчості В. Симоненка; пізнавальний інтерес до наслідків власної праці; відповідальність за доручену справу.
Тип уроку :комбінований.
Обладнання:портрет В. Симоненка, учнівські малюнки; текст твору;картки, тестові завдання, мультимедійна дошка.
Хід уроку
І. Організаційний момент
(Хвилинка гарного настрою)
Готовність учнів подорожувати в країну Навпаки.
ІІ. Актуалізація опорних знань у формі бесіди за питаннями
- Яка казка називається літературною? Наведіть приклади.
- На які види поділяються народні казки за змістом?
- Чим народна казка відрізняється від літературної? А що їх єднає?
- Чому твори В. Симоненка полюбляють і цінують як дорослі, так і діти?
- Чим вам запам»яталася казка В. Симоненка « Цар Плаксій та Лоскотон?
ІІІ. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
ІV. Основний зміст урокуКазка кличе нас у мандри,велить бути у житті сміливим і мудрим, долати перешкоди й біди і не забувати добра світового, бо тільки цим і вимірюється наша людська сутність.
Валерій Шевчук

1.Вступне слово вчителя
Сьогодні ми продовжуємо подорожувати сторінками казок
В. Симоненка. Цього разу ми потрапимо у країну Навпаки.
- Як розуміти особливість такої назви країни?
В. Симоненко дуже любив дітей, і саме їм він присвятив багато творів. Першим слухачем казок письменника був його син Лесик. Ось чому одного із героїв казки « Подорож у країну Навпаки» теж звали Лесиком. Син Василя Андрійовича виріс, але зараз безліч нових слухачів із задоволенням сприймають ці захоплюючі, цікаві твори.
2.Аналізування твору
- Виразне вибіркове читання казки.
Тема: зображення країни - перевертня.
Ідея: заклик до дітей бути слухняними й охайними; культурними й дисциплінованими; поважати й любити батьків.
Жанр: фантастична казка – подорож у віршовій формі.
Особливість казки: протиставлення життєвих реалій і фантастичних пригод.
Проблематика твору:
- взаємостосунки батьків і дітей;
- прекрасне ( квіти) і потворне ( Невмивака і його гвардія);
- безкорисність і вихованість;
- добро і зло.
Побудова казки.
Вступ: знайомство з хлопцями, які мають задоволення від того, що батьки контролюють їх і примушують виконувати необхідні обов’язки в сім*ї; четверо хлопців ( Лесик, Толя й два Володі) потрапляють до країни Навпаки за допомогою бороданя.

Основна частина:хлопці відчувають радість і задоволення від того, що потрапили до чарівної країни і в той же час терплять знущання і переслідування царя Невмиваки і його гвардії.

Кінцівка: Лесик, Толя й два Володі після серйозних випробувань виявляють бажання потрапити додому. Чарівник допомагає хлопцям.

Герої казки: Лесик, Толя й два Володі, Бородань. Великий Невмивака і його гвардія; квіти; Глід, Шипшина, Терен.
V. Гра « Мікрофон».
Що я розумію під словом «навпаки».Яке пояснення цього слова дає зрозуміти автор з казки?
( Учні кількома словами висловлюють суть і розуміння цього поняття. По закінченні гри робиться висновок, який занотовується до робочого учнівського зошита).
Навпаки – заперечення бруду, розбійництва, невихованості, ледарства.
VI. Опрацювання змісту казки за питаннями
Наприклад: 14 учнів у класі, кожному на картці є по одному запитанні , яке вони вибирають зі скриньки і дають на них відповіді.
- Хто і яким чином вирішив проблеми хлопців?
- Як охарактеризував чарівник місце, куди б хотіли потрапити четверо друзів?
- Опишіть перші враження хлопців від того, що вони потрапили у надзвичайну країну Навпаки.
- Чим ця країна відрізняється від інших?
- Які риси характеру притаманні царю Невмиваці? Що єднає його з Плаксієм?
- Чому хлопці не виявили бажання жити у царя Невмиваки, який їм запропонував умови цього життя?
- Які страшні випробування пережили четверо друзів, перебуваючи у країні Навпаки?
- Чому гвардійці Невмиваки не здогнали Лесика , Толі і двох Володь?
- Пояснити, через що рослини вирішили допомогти хлопцям?
- Яким чином і чому хлопці повернулися додому?
- Чому, на ваш погляд, хлопці категорично відмовилися потрапити ще раз до країни Навпаки?
- Скільки часу хлопці перебували у країні Навпаки?
- Яка доля очікувала хлопців, якщо б Невмивака знову їх спіймав?
- Про кого з рідних згадували Лесик, Толя і два Володі, коли їм погрожувала небезпека від переслідувань Невмиваки?
VІІ.Закріплення вивченого матеріалу
Розв’язування тестових завдань
1.Хто сумував на колоді?
а) Лесик, Толя й два Василя;
б) Лесик, Толя й два Володі;
в) Лесик, Тоня й два Володі;
г) Леся, Толя й два Володі.
2. Що змусив зробити тато Володі?
а) скопати грядку;
б) викопати картоплю;
в) полити квіти;
г) полити капусту.
3. Хто з’явився перед хлопцями, поспішаючи через доли, через гори, щоб виручити їх із біди?
а) бородань малий;
б) Карабас – Барабас;
в) баба Яга;
г) цар Плаксій.
4. Яке слово виголосили хлопці, коли потрапили у країну Навпаки?
а) Ура –а;
б) Тру-лю-лю;
в) Тра-ля-ля;
г) О-ля-ля.
5. Що косили косарі у чудесному краї?
а) бур’ян;
б) дерева;
в) квіти;
г) кропиву.
6. Де вперше побачили хлопців вояки в штанях синіх?
а) біля млина;
б) біля школи;
в) біля магазину;
г) біля палацу царя.
7.Де ждав дітей цар Невмивака?
а) у палаці;
б) у саду;
в) у лісі;
г) у будці для собаки.
8. Куди кинули малих за наказом царя Невмиваки?
а) у льох;
б) у клітку;
в) у собачу будку;
г) у палац.
9. Почали танути стіни і впали двері в льоху через те, що хлопці почали…
а) танцювати;
б) кричати;
в) плакати;
г) співати.
10.Скільки часу пролежали свині у багні, коли на них мчали вояки в штанях синіх?
а) дві секунди ще й два дні;
б) дві секунди й двадцять днів;
в) три секунди ще й два дні;
г) дві секунди ще й сім днів.
11. Хто врятував Лесика, Толю й двох Володь від переслідувачів?
а) Глід, Троянда й Терен дикий;
б) Глід, Шипшина й Терен дикий;
в) Глід, Жоржина й Терен дикий;
г) Плід, Шипшина й Терен дикий.
12. Коли хлопці повернулися додому, то закричали, що їх не заманять у країну Навпаки навіть…
а) печивом;
б) цукерками;
в) зефіром;
г) бубликом.
VІІІ.Підсумок уроку
Перегляд презентації.
ІХ. Коментоване оцінювання знань учнів
Х.Домашнє завдання
|